Nervový systém a trauma I.

Nervový systém a trauma I.
( následně jak Kambo,bodywork a floating pomáhají v jeho regulaci)
Vzhledem k tomu že teď procházím velkou změnou v přistupu ke své práci tak bych rád posdílel více k tomu a zaměřil vše z perspektivy léčení vnitřního dítěte.
 
Náš nervový systém je dokonalý systém, naše hlavní komunikační” high way” v těle.
Jeho funkcí je nás chránit, dbát o pocit bezpečí. A pokud zažijeme náročnou fyzickou nebo emoční zkušenost tak je jeho funkcí toto téma zpracovat tak abychom zvládli fungovat v životě dál, byť za méně ideálních podmínek. ( traumatická zkušenost je vytěsněna a zapouzdřena v těle kde vytváří hlubinný stres a čeká na otevření a znovu prožití)
 
Náš CNS se dělí na sympatetický, který je spojen se vzrušením, stresem, akcí , sexuálním vzrušením, stažením a parasympatetický který je spojen s klidem, relaxací, uvolněním a expanzí.
Vždy je aktivní pouze jeden. Nemůžeme být ve stresu a uvolnění zároveň.
Pokud zažijeme trauma tak tato událost je intenzivně prožívána skrze sympatikus, dominuje tento prožitek a parasympatikus nám nedovolí se otevřít.
PRoč?
Toto je tak důležité vědět že o tom mluvím před každým Kambem, nicméně budu teď sdílet idalší nástroje na regulaci CNS.
 
Pokud náš CNS projde traumatickou zkušeností ( a to si nemusíme ani pamatovat, nejhlubší traumata si neseme z prenatálního období) tak náš relaxační systém je stažen, není otevřený. Jeho šéf je bloudivý nerv jenž má 2 hlavní pracovní funkce:
-otevírá srdce, pocity lásky,soucitu a sociální interakce
-4x za vteřinu skenuje zda jsme v bezpečí. Pokud vyhodnotí že ne, buď díky vnějším vlivům,nebo máme aktivního vnitřního kritika nebo tyrana, tak se neotevře a nemůžeme tak otevřít srdce.
 
Pokud jsme zažili trauma, část nášeho CNS funguje v módu ” bojuj nebo uteč” což je primární funkce plazího, animálního mozku který se evolučně vyvíjí už od dob dinosaurů.
V praxi to znamená že se snažíme od nepříjemných pocitů utéci, skrze různé závislosti, práci, duchovní život atd, nebo s nimi bojujeme. Často slyším hledající říkat” ještě s tím bojuju, ještě se s tím musím poprat”.
Nelze se cítit bezpečně pokud bojujeme, naše srdce se nikdy neotevře.
 
Jediný způsob jak přivést vše do rovnováhy je nastolit rovnováhu v našem nervovém systému, nastolit pocit bezpečí, což zvlášť pro téma vnitřního dítěte je důležité.
Otevření parasympatiku je cestou otevření srdce, neboť je to nerv lásky..a nervy nejsou jen fyzické pletence v těle, ale na vnitřní rovině jsou to dráhy kterými jednou ta láska proudí do těla.
 
Budu teď na svůj web sdílet více článků na toto téma a jak nástroje které používáme v Mahalu využít nejen na práci s CNS ale hlavně v procesu léčení vnitřního dítěte.
 
Můj hlavní profesní aha moment současnosti je ten, že sice jsem roky studoval a používal mnoho technik které pomáhají s bolestmi, emocemi, stresem atd, ale nikdy jsem neřešil čí ty bolesti jsou.
Až se otevřelo téma” vnitřní dítě”( včerejší sdílení) abych pochipil že nástroje jsou sice skvělé ale prvně je třeba začít u vnitřního dítěte.
Potom veškeré metody fungují na naprosto jiné úrovni.