Proč vegani vaří rostlinné maso?

Vzhledem k tomu že na FB sdílím recepty na přípravu rostlinného masa které vypadají velice realisticky, tak to budí poměrně hodně dotazů ze strany ” maso-jedlíků” kteří nechápou proč když jsme vegani tak nejíme jen mrkev a zelí a máme potřebu jíst něco podobného jako oni.

A protože už mě nebaví na to stále odpovídat tak píšu tento článek. Pokud nejde jen o FB rejpala tak  to snad přinese pochopení:)

 

  1. Veganem se člověk nestane proto že v sobě objeví nezmírají touhu po mrkvi a tofu. Veganem se člověk stane kdyžv sobě objeví soucit s živými bytostmi a Zemí.   Mnoho veganů nejí živočišné produkty ačkoliv je mají rádi protože soucit.

Ale i veganství má své stíny. Často může být nezpracovaný strach ze smrti, utrpení,nepřijetí života i sezabíjením atd. Takový vegan nemůže jíst ani rostlinné maso bez negativních pocitů.  (Mnoho veganů mají rádi zvířata ale nenávidí lidi, takže ne vždy jsou impulsy k této cestě zdravé a nelze mluvito etickém veganství když chybí etika vůči lidem.)

Na druhou stranu kolik lidí co její maso si dokážou maso zabít? Já říkám že maso patří loncům..

 

2. 23 let jsem vařil zeleninu a luštěniny, ovoce a zeleninu. Teď jsem objevil že si můžu vařit dokonalé imitace masa, což je zvlášť pro mé profesní já zajímavé ( jsem původně kuchař) Takže zpestření,vývoj.

 

3.Cena. Rostlinný stejk si doma uděláte za 2 kč. A pokud to někdo nebude čekat tak nepozná rozdíl. To mě přijde zajímavé.

 

4.Ekologie: méně zdrojů,méně vody, méně plastů, méně všeho

 

5, Emoční léčení. Mnoho z nás používá jídlo pro emoční komfort. Máme rádi jídlo našeho dětství.

A to samo o sobě dělá hodně. Tofu nenaplní žádné vnitřní dítě pokud vyrostlo na Májkách. Tak proč si neudělat Májku z tofu? Není třeba zabíjet kvůli chuti ani být asketa na mrkvi protože nejím maso.

Toto už je více vědomější cesta, o tom třeba jindy:)

 

Důvodů je asi mnoho..ale na závěr..irituje Tě že druzí dělají imitace masa?

Instantní návod na klid:

1: dovol lidem ať si každý jí co chce, tak jako to oni dovolují Tobě

2. pusť představy o tom jak by měl vegan nebo vegetatarián fungovat. Pokud jím nejsi tak z venku to stejně ne uplně pochopíš:)