Tantra a trauma (určeno zvláště pro ženy)

foto:NICABM.com

 

Tantra je známá pro svoji schopnost harmonizovat a léčit traumata. Ano, když se to umí, tak to je možné, ale o tom není tento článek. Tento článek je věnován nebezpečím které se nachází v tantrickém světě.

Tantrická masáž.

Žena někde zaslechne že “jóni masáž” pomohla kamarádce a tak se vydá na svoji první zkušenost.Samozřejmě je možné najít kvalitního mužského terapeuta, ale chci poukázat na pár faktů.
Vědoma či nevědoma závažnosti a intenzity traumat v těle ulehne na masážní stůl maséra který začne s masáží.
V lepším případě z toho co může být špatně se stane to, že si masírující není schopný zjistit jak závažné téma chce řešit a nepozná v jakém stavu se žena nachází. Nechá klientku ležet na stole a dělá svou práci. Ona uplně zmražená a odpojená a celé sezení vede jen k re-traumatizaci.
Zde je skutečně nutné následovat pohyb, dech a zvuk. A to hlavně proto že my vidíme zda je přijímající otevřený nebo zmraženyý. A kromě toho to krásně otevírá mysl a emoce.
V horším případě masírujícího
více než léčení zajímají prsa, zadeček a už se nemůže dočkat až si “sáhne”. Slyšel jsem dokonce o masérovi který nemohl odolat při párové masáži a sáhl si na prsa ženy na druhém stole, protože ho zajímalo zda jsou to silikony nebo ne.
(V nejhorším případě masér do ženy pronikne penisem bez souhlasu a bez ochrany. Celkem bežné v UK, ale už se to začíná objevovat i u nás. To je naprosto bez komentáře.)
Zmražená žena která leží na stole s pocitem ” ok, tak ať si sáhne, ale už nikdy nepůjdu” je myslím si velmi častý jev.
Pokud chceme dát masáž ženě která si nevěří, její hranice nejsou silné, nedokáže dát najevo prožitek skrze dech, pohyb a zvuk, tak tam je pouze jedno pravidlo které dodržíme:
“Budu se vás dotýkat jen tak jak mi řeknete”.
Pokud si nedokáže říkat neustále jaký dotek chce, tak osobně bych s ní nepracoval ” hands on” a řešil bych spíš téma v úrovni konzultací.
Berme v potaz i fakt, že často ženy přichází na intimní léčení, ale tělo dává jasné NE a často se žena do sezení tlačí.
Je důležité najít techniky kdy si umíme ověřit zda tělo je otevřeno takto intimní léčbě. Existuje mnoho sezení kde nahota není nutná. Některé ženy dokonce nemají ANO v těle na neitimní masáž a jdou na tantrickou. Ale vše se dá řešit citlivým způsobem a i když své klientce nedáte co chtěla, vždy to výrazné ovlivní její hranice.

Tantrický “guru”

Velký problem v tantrickém světě. Osobně jsem došel do bodu že se už učím jen od žen. V mém světě mužstí učitelé tantry selhali. Nedokáží ustát sexuální energii spolu s autoritou a silou které se jim dostalo.
Jejich workshopy jsou často místem kde si formují svůj harém, ženy stojí fronty před ložnicí( ano, u některých guruů je to téměř takto). Jsou zneužity a když přijedou na další workshop v domění že bude mít úžasný zážitek s ” mistrem” tak ji ignoruje protože tam už čekají ” nové” ženy. Potom tropí scény na workshopech a kazí jej i ostatním. A odjíždějí zraněné, místo aby byly naplněné a štastné. Jsou guruové kteří manipulují, překračují hranice, neco jiného říkají ale jinak se chovají. Někteří vědomě udržují kult sve osobnosti. Pouze jejich penis ma nadpřirozené schopnosti a dokáže osvobodit každou ženu. Guru Jára není jen českou raritou.
Najít dnes mužského učitele tantry který má integritu( soulad mezi myšlenkou, činem a slovem) a dokáže udržet své ego a penis na uzdě není snadné.
Proto ženy, buďte opatrné a rozlišujte. Nenechte se opít rohlikem a buďte zdravě kritické.
Tantrický kurz
Často se děje že při kurzu děláme vše co ostatní a je dost možné že se to již nachází za hranicemi toho s čím se cítíme dobře. Buď nás do toho tlačí naše mysl a nebo skupina. Nechceme vypadat slabí nebo neschopní. A pak děláme cvičení která jsou již za hranicemi. S člověkem kterého nechceme, protože to bylo ” vylosováno” a probíhá to jinak než mělo. Prošel jsem více než 80 kurzy a viděl mnoho lidí kteří plakali protože se spálili. Zašli příliš daleko, nebo nebyli schopni ukočírovat situaci které jim byla nepříjemná. Nechtěli ” rušit”, byt neslušné vůči někomu, zranit někoho( tak zranily sebe), nebo si řeknou ” c’mon, to je tantra, musím posunout hranice” Hranice mají jedno pravidlo : posouvají se po baby krůčcích. Jinak to bolí.
Skutečně se naučte vnímat vaši kapacitu, nedělejte co nechcete ani s někým s kým nechcete. Pokud se s někým cítíte pohodlně 8 metrů od vás, tak nechcete jeho prst uvnitř vaší vagíny.

Tantrický sex

Když se rozhodnete provozovat tantrický sex a někým koho příliš neznáte, dovolte si na začátku malý rozhovor.
Váš partner by měl vědět co máte a co nemáte ráda. Co jsou vaše hranice. Můžete hranice i rozdělit na to co je “definitnivní NE” a na to co je vaše ” možná” takže jste otevřena to prozkoumávat. Mnoho žen má porušenou důvěru v muže a tak je důležité mít nastavené určité hranice a zažít si ten pocit z toho když váš partner skutečně ctí vaše hranice.
Věřím že bych našel více míst kde může nastat trauma ze zkušenosti s tantrou ale chtěl jsem poukázat na to základní.
Pokud patříte mezi ženy které mají poničené hranice, mají nedostatek sebelásky a sebeúcty, tak skutečně buďte opatrné. Tantra vám může pomoci, je to velmi mocný nástroj, ale je stejný jako oheň. Může hřát, nebo spálit. Proto je vždy důležité kde se otevřete doteku někoho jiného.
Neexistuje malé a velké trauma. Co je mikro trauma pro jednoho je pro druhého silné postiženi na mnoho let.
Naučit se cítít své tělo a jeho hranice může trvat léta a tak vždy je na prvním místě opatrnost, zdravý rozum a umění nacítit si své srdce, zda říka ano, možná nebo ne. A pokud je to možná, tak raději ne:)

 

 

 

 

Jista CSB, Somatický sexuolog a masážní terapeut, jehož největším životním nadšením je sdílet s lidmi jeho zkušenosti z oblasti práce s tělem a rozvojem lidského vědomí.