www.mahalo-centrum.cz

Sananga je známá svými uklidňujícími vlastnostmi díky schopnosti odvádět stres z nervového systému. Občas se však stává, že necítíme očekávaný klid. V tomto článku se podíváme na možné chyby a nabídnu vám několik tipů, jak efekt Sanangy prohloubit. Oko je součástí nervového systému, a když nás Sananga pálí v očích, máme možnost se přímo spojit s nervovým systémem a pracovat s ním. Víme, že nervový systém se skládá ze dvou hlavních částí:

  1. Sympatikus, který je spojený se stresem, bolestí, vzrušením, napětím, akcí, kontrakcí, stažením a také sexuálním vzrušením.
  2. Parasympatikus, který souvisí s klidem, expanzí, odpočinkem, otevřeným srdcem, láskou, sociální interakcí a také s dobrým trávením.

Sananga je v brazilské tradici vnímána jako “dopravní prostředek”, skrze který můžeme cestovat. O tom si však povíme příště. Dnes se zaměříme na to, jak pomocí Sanangy přejít ze sympatiku do parasympatiku, protože právě tam nalezneme klid.

Nejčastější chyby při používání Sanangy:

1. Rychlá, nepozorná a odbytá aplikace

Často vidím lidi, kteří “protrpí” to nejhorší, a jakmile mohou, otevřou oči a rozhlíží se.

Sananga je medicína, která vyžaduje čas a maximální pozornost. Po kápnutí cítíme intenzivní vjemy v očích, kterým věnujeme plnou pozornost a dýcháme. Ani na okamžik bychom neměli dovolit mysli, aby utekla od těchto vjemů. Pálení v očích nás vede do klidového stavu – ale nejdříve je důležité být s tímto pálením plně přítomni.

Když hlavní intenzita odezní a oči bychom mohli otevřít, stále sledujeme pálení, jak se zjemňuje. Až když se pálení promění v jemný až příjemný pocit, zůstáváme s veškerými vjemy v očích až do úplného odeznění. Právě v tomto okamžiku nás Sananga přivede do hlubšího klidu.

2. Špatně nastavený záměr

Nikdy do záměru nevkládáme přání, abychom se něčeho zbavili – například brýlí, stresu nebo strachu. Takové záměry vytvářejí nedobrou energii v procesu.

Místo toho stanovíme záměry pozitivní, například: dobrý zrak, klid, odvahu. Medicína nás může přirozeně něčeho zbavit, ale když si to dáme přímo do záměru, proces se naruší.

3. Slabá Sananga

Začínáme slabou Sanangou, což je v pořádku, ale u slabé koncentrace zůstáváme příliš dlouho. Sananga by měla představovat lehkou výzvu – ne pouze velmi mírné pálení. Proto je vhodné postupně přecházet na silnější koncentraci, která umožní hlubší očistu i klid.

Další doporučení pro hlubší klid při používání Sanangy:

Přijímejte s láskou
Don Francisco učí, že ke každé medicíně i spiritu je nutné přistupovat s láskou. Stejně tak je nejlepší Sanangu vnímat srdcem – pozorovat proces očima srdce. Díky tomu budeme nad věcí, méně v odporu, a Sananga více otevře naše srdce. Pocit tepla na srdci je známkou aktivace bloudivého nervu (parasympatického systému).

De-armouring technika
Při aplikaci můžete jemně tlačit na body za ušními lalůčky směrem k čelisti – tím pracujete s bloudivým nervem. Najděte intenzitu tlaku, která je pro vás přijatelná, a vnímejte, jak Sananga pomáhá uvolňovat bolest. Tato technika tonizuje bloudivý nerv a přispívá k hlubšímu klidu. Body můžete držet celou dobu nebo střídavě po dobu 3–4× 30 vteřin a poté povolit. Na konci oblasti jemně masírujte po dobu asi 10 vteřin.

Dech 1:2

Používejte dechovou techniku v poměru 1:2 – například jedna doba nádech nosem, dvě doby výdech ústy. Tento dech pomáhá uvolnit stres a aktivuje parasympatikus, což podpoří relaxaci.

Kombinace těchto doporučení – zejména setrvání v přítomnosti až do úplného odeznění vjemů – vás zavede do mnohem hlubšího klidu. Na závěr poděkujte a vnímejte přítomnost svého záměru.