www.mahalo-centrum.cz

Ovocné a zeleninové šťávy jsou možná tím nejprospěšnějším pro zdraví, co existuje. Osobně bych z několika důvodů mnohem více doporučil šťávový půst než půst na vodě.

Prvním důvodem je, že půst na vodě může dlouhodobě narušit metabolismus. Můžeme poté čelit větším problémům s nabíráním váhy, zejména pokud zanedbáme správný návrat k běžné stravě.
Dalším důvodem je, že půst na vodě je pro většinu lidí poměrně velký stres. I když tělo čistíme, zbytečně tím stresujeme mysl.
Navíc při půstu na vodě často chybí energie a detoxikace může být příliš intenzivní.

Na šťávách je to jiné – je to o radosti. Užíváme si, co nám chutná, v jakémkoli množství. Šťávy mají vysokou energetickou hodnotu, ovocné obzvlášť. Zeleninové (zejména z listové zeleniny) zase uklidňují mysl a alkalizují organismus.

Příprava na šťávový půst

Pokud nechcete, aby cukr z ovoce podporoval růst plísní v těle a trpěli jste únavou z nadbytku cukru, je nutné nejprve odstranit tuky z krevního řečiště.
Je dobré vědět, že za problémy s plísněmi, kandidou či vysokým cukrem není zodpovědný cukr samotný, ale tuk. Tuk brání rychlému průchodu cukru krví, cukr pak zůstává v krvi příliš dlouho a živí bakterie a plísně.

Před započetím půstu doporučuji po dobu 5 dnů konzumovat stravu bez tuku, omezit se na 1–2 menší jídla denně a začít pít šťávy s nízkým obsahem cukru. Po pěti dnech se tuky v krvi spálí a můžete bezpečně přejít na ovocné šťávy.

Jaké šťávy pít?

  • Ráno: Doporučuji začít šťávou z řapíkatého celeru.
  • Další tipy: Mladý kokos s dvěma shoty čerstvé šťávy z mladé pšenice.

Nevhodné šťávy:

  • Agresivní zelenina (např. brokolice, zelí, kadeřávek, ředkev) – jsou příliš očistné a mohou způsobit nepříjemné stavy.
  • Nemíchejte kyselé a sladké šťávy – vede to k fermentaci.

Ideální kombinace: Pijte ovocné šťávy samostatně (jeden druh ovoce). Pro snížení sladkosti nebo větší alkalizaci můžete přidat okurku či řapíkatý celer.

Kolik šťáv vypít?

Množství není omezené, ale doporučuji až 4 litry denně. Důležité je, abyste se cítili dobře a měli dostatek energie.

  • Doplňte tekutiny: Kromě šťáv je nutné během dne pít také čistou vodu, zvlášť ráno.

Ústní hygiena během půstu

Ovoce, zejména citrusy, jsou kyselé, což může snižovat pH v ústech. Po každém ovoci si vypláchněte ústa zásaditou vodou (např. s trochou jedlé sody). Čištění zubů po citrusech se nedoporučuje ihned – počkejte 30 minut, aby nedošlo k poškození skloviny.

Ukončení půstu – návrat k jídlu

Začněte pozvolna:

  1. První dny: Smoothie, šťavnaté ovoce (v malém množství).
  2. Později: Zeleninový vývar.

Délka návratové fáze by měla odpovídat délce půstu, aby nedošlo k narušení metabolismu.

Pokud chcete dosáhnout hlubší očisty a zlepšení energie, zkuste půst držet dostatečně dlouho, ideálně dokud jazyk nezíská přirozeně růžovou barvu bez povlaku.